Ubytování u Skřivánků

v krásném prostředí Jeseníků

Uhlířský vrch (672 m/n.m.)

Uhlířský vrch je přírodní památka a je jednou z nejmladších sopek na našem území. Má v kuželu lom po bývalé těžbě tufů, používaných k výrobě tvárnic. Převážně písčité tufy obsahují větší sopečné pumy. Lávový proud, který vytékal ze sopky východním a severovýchodním směrem, je tvořen alkalickým čedičem. Nad stěnou stojí malebný kostel Panny Marie Pomocné, což je jednolodní barokní stavba. Byl postaven v letech 1755 – 8 místo dřevěné kaple z roku 1655. Uvnitř byl situován zázračný obraz kopie Madony L. Cranacha, který je momentálně na faře v Bruntále. Jeho autorem je krnovský stavitel Georg Friedrich Gans. Čtyřřadá lipová alej, která byla vysázena na popud komtura svobodného pána von Riedheim před 250 lety, vede na čtvrtohorní sopku Uhlířský vrch. Z vrcholu této sopky můžeme vidět Praděd – nejvyšší horu Jeseníků a Velký a Malý Kotel. Z jižní strany pak vesničku Moravskoslezský Kočov.

 

Uhlířský vrch

 

Křížová cesta na Uhlířském vrchu

V r. 1915, uprostřed války, začalo budování křížové cesty k Uhlířskému vrchu. Čtrnáct stojanů, na nichž byla umístěna jednotlivá zastavení Kristovy cesty. Křížová cesta měla připomenout utrpení, smíření a odpuštění, což s sebou války přináší. V dobách meziválečných bylo toto místo hojně navštěvováno poutníky a církevní slavnosti přispěly k tomu, že se Uhlířský vrch stal příměstským společenským střediskem. V roce 2004 začala obnova jednotlivých zastavení Křížové cesty, která si objednají sponzoři. Zhotovil je bruntálský umělecký řezbář František Nedomlel.

 

Křížová cesta na Uhlířském vrchu

 

Velký Roudný (780 m/n.m.) a Malý Roudný (771 m/n.m.)

Velký Roudný je nejvyšší sopka Nízkého Jeseníku. Naposledy byla tato sopka činná před 1-2 mil. lety. Velký a Malý Roudný tvoří dva nápadné vrcholy nad obcí Roudno. Ze tří lávových proudů Velkého Roudného je nejdelší severovýchodní proud, ve kterém byl zřízen lom na těžbu čediče. Tento lávový proud přehradil v místech dnešní Slezské Harty údolí řeky Moravice, čímž vzniklo velké jezero, do kterého padaly sopečné vyvrženiny. Ty tvořily usazeniny pórovitých tufitů, které se dodnes nacházejí v okolí obce Razové a Karlovce. Tyto tufity se taktéž těžily jako dobrý stavební materiál. Bruntálské sopky tvoří nápadný a nepřehlédnutelný prvek krajiny Nízkého Jeseníku.

 

Výlet na Velký Roudný

Nejschůdnější cesta na Velký Roudný je ze silnice vedoucí na Křišťanovice. Od vrchní křižovatky v Roudně se vydáme podle směrového ukazatele. Za půl hodiny jsme na vrcholu, kde je umístěna velká informační cedule, vedle které se nachází kuželovitá prohlubeň, která je považována za zbytek kráteru. Na vrcholu je umístěna opravená kamenná kaplička. Za kaplí je na stojanech rozmístěno 15 obrázků „Křížové cesty“. Když sestoupíme po svahu dolů, dojdeme ke dvěma kamenným mohylám s křížem – obětem 1. světové války z let 1914 – 1918. Náročnější turisté mohou sejít od mohyl asi 30 m dolů na viditelnou cestu, která vede z lesa, potom dále pokračovat po luční cestě nejprve jižním směrem a posléze zabočit cestou dolů k silnici z Roudna do Bílčic.

 

Velký Roudný

 

Výlet na Malý Roudný

Po silnici směrem na Křišťanovice urazíme od Roudna asi 2 km a než začne silnice klesat, zabočíme na vyježděnou luční cestu. Asi po 300 m zabočíme vpravo na nenápadnou asi 600m dlouhou stezku k vrcholu. Je to vlastně dlouhá, mírně svažitá louka s hnědočerveným zabarvením hlíny. Že jste na vrcholu, poznáte podle starší maringotky, která je umístěna v křovinách a poslouží i jako přístřešek v případě nepohody.

 

Malý Roudný

 

Venušina sopka (655 m/n.m.)

Venušina sopka je přírodní zajímavost nad obcí Mezina. Vrchol sopky tvoří rezavě zbarvené strusky a sopečný písek. Dva lávové proudy vytékaly severovýchodním směrem.

 

Výlet na Venušinu sopku

Když projedeme Bruntálem podél hlavní silnice směrem na Olomouc, dostaneme se ke Kobylímu rybníku, za kterým zahneme doleva na silnici, která vede do Meziny. Mineme velkou zahrádkářskou chatovou osadu zvanou „Mexiko“ a dorazíme do Meziny. Pokud bychom pokračovali dále, asi po 300 m najdeme podél cesty pramenitou vodu vytékající z vyčnívající trubky při pravém okraji cesty. O pár metrů dál vede do lesa lesní cesta k pozoruhodným skalním útvarům. My však zůstaneme pro tentokrát v Mezině. Žije zde asi 250 obyvatel a nachází se zde hospodářská usedlost „Vodičkův dům č. 53“, který byl postaven v pozdně empírovém slohu s bohatě členěnou fasádou. Historickou památkou je bezesporu kostel Nejsvětější Trojice s lucernou z roku 1778. Mezina je také rodištěm malíře Jesenicka Aloise Fischera. Ale pokračujme dále k Venušině sopce. Pod autobusovou zastávkou zabočíme doleva a necháme se vést až k posledním domům, před kterými je odbočka s turistickým značením k sopce. Po půlkilometrové chůzi po polní cestě a jsme na vrcholu Venušiny sopky, chráněného přírodního výtvoru. Určitě si všimneme rozdílného zbarvení půdy, která se změnila z hnědavé na červenohnědou barvu. Procházka po vrcholové plošině s hlavním mísovitým kráterem uvnitř je za příznivého počasí příjemná a zajímavá. I za mokra tu není bláto a pro případ deště se můžeme schovat v jeskynním převisu bočního kráteru na východní straně. Pozor však na strmé břehy roklí, které vznikly po těžbě čedičové strusky jako stavebního materiálu i na výrobu tvárnic. Můžeme zde najít chráněnou květinu rozchodník žlutý.

 

Venušina sopka

 

Vodní nádrž Slezská Harta

byla vybudována na řece Moravici v roce 1997. Sypaná hráz dosahuje výšky 65 m, hloubka je zde 62 m. Délka přehrady 17 km, šířka 1,7 km. Má víceúčelovou funkci – zajišťuje povodňovou ochranu, zlepšuje průtoky v tocích v době sucha, slouží k chovu ryb, sportovnímu a rekreačnímu rybaření, vodním sportům a plavbám na jachtách, plachetnicích či malých plavidlech.

 

Vodní nádrž Slezská Harta

 

Karlova Studánka

leží v nadmořské výšce 780 m uprostřed hlubokých lesů. Je známa svými klimatickými lázněmi a nejlepší čistotou ovzduší v ČR. Prameny železité kyselky jsou známé od poloviny 16.století. Roku 1780 byl postaven první dřevěný lázeňský dům. Soubor dřevěné lázeňské architektury, léčivé prameny a geologická expozice patří k nejkrásnějším místům v Jeseníkách.

 

Karlova Studánka

 

Praděd(1492 m)

nejvyšší hora Moravy a Slezska (1492 m) je svou majestátností symbolem Jeseníků i celého kraje. Je oblíbeným cílem turistů již od 2. poloviny 19. století. Na jejím vrcholu byla roku 1912 vybudována rozhledna, která však byla roku 1959 odstraněna. Po roku 1970 na jejím místě vyrostla televizní věž vysoká 145 m s vysílačem, rozhlednou ve výšce 40 m a restaurací. Při příznivých podmínkách lze z rozhledny spatřit Beskydy, Krkonoše, polské roviny i Vysoké Tatry.

 

Praděd

 

Hrad Sovinec

Pro milovníky historie se nabízí návštěva hradu Sovince ze 14.století. Zpřístupněno pět nádvoří a tzv. Horní hrad s vyhlídkovou věží. V bývalých konírnách je expozice lesnické školy a historie hradu, dále expozice cínu, zbraní, řádů a vyznamenání. Od jara do podzimu se zde pořádají kulturně-historické akce s velkým zájmem veřejnosti.

 

Hrad Sovinec

 

Rešovské vodopády

Skalnatá soutěska říčky Huntavy je oblíbeným turistickým cílem v Nízkém Jeseníku. Divoká voda zde překonává výškový rozdíl přes 50 m soustavou kaskád a vodopádu, z nichž nejvyšší dosahuje 10 m. Kaňon je kromě geologického významu také útočištěm vzácných druhů rostlin a živočichů, proto byl v roce 1966 vyhlášen Národní přírodní památkou. Vodopády leží zhruba 8 km jz. od Rýmařova, nejvýhodnější přístup vede z Rešova, po žluté značce. Trasa je dlouhá asi 2 km.

 

Rešovské vodopády

 

Pradědova galerie u Halouzků

se nachází v obci Jiříkov, nedaleko hradu Sovince. Největší dřevěný betlém na světě, 250 vyřezávaných soch a zvířat, určitě stojí za návštěvu. Některé z plastik se honosí zápisem do České knihy rekordů, jeden zápis dokonce do Guinnesovy knihy rekordů. Možnost projížďky elektromobilem.

 

Pradědova galerie u Halouzků

 

DinoPark Ostrava

DinoPark Ostrava je unikátním zábavním parkem se vzdělávacími prvky. Na více než 35ha se můžete vydat na úžasnou cestu do druhohor, při které potkáte desítky statických i pohyblivých a ozvučených modelů prehistorických zvířat v životních velikostech. Zvířata jsou zasazena do prostředí, ve kterém obývala naši planetu před více než 65 miliony let. Součástí parku je i 3D kino s krátkým filmem Triceratops-strhující dobrodružství malého mláděte, které budete doprovázet od jeho dětství až po dospělost, kdy si založí vlastní rodinu. Film včetně hudby a průvodního slova byl vyráběn speciálně pro DinoPark a je promítán pouze zde. Vstupné do 3D kina se neplatí a je obsaženo v ceně vstupenky do DinoParku. Při dobrodružné cestě DinoParkem na vás čeká spousta atrakcí jako je Dětské paleontologické hřiště, kde mohou děti najít kostru pravěkého tvora, obchod se suvenýry DinoShop nebo také DinoExpres, vláček který vás zaveze do míst, kam byste se pěšky báli. Otevírací doby, ceny vstupného a další informace naleznete na www.dinopark.cz

 

DinoPark Ostrava


Texty včetně fotografií byly se souhlasem autora použity z webu www.mubruntal.cz
zdroj: www.mubruntal.cz
created by Studio v4U