Ubytování u Skřivánků

v krásném prostředí Jeseníků

Ubytování u Skřivánků leží v obci Ludvíkov. Bylo vybudováno v budově bývalé školy. Obec Ludvíkov naleznete mezi Vrbnem pod Pradědem a lázněmi Karlova Studánka. Celá obec spadá do Chráněné krajinné oblasti Jeseníky. Vznik osady se datuje od roku 1672. Obec Ludvíkov začala vznikat v hustě zalesněném údolí budováním slévaren a hutí. Zakladatelem vsi je označován velmistr řádu Franc Ludwig, hrabě Falcký.

Až do roku 1945 byla obec z větší části německá, po odsunu německého obyvatelstva sem přicházeli lidé z jiných oblastí, především ze Slovenska. Po léta se lidé živili prací v hutích a železárnách a prací v okolních lesích. Po válce zůstalo zdrojem obživy lesnictví a dřevovýroba, průmysl zde rozvinut není a zemědělství jen minimálně - pouze chov skotu a ovcí. Hlavním zdrojem obživy se čím dál víc stává rozvíjející se cestovní ruch, stravovacích a sportovních zařízení.

Historie školy se začala psát v roce 1888, kdy Zemský výbor povolil půjčku 500 zl. na výstavbu školy. Už na podzim roku 1889 byla nová budova školy předána k užívání. Jako škola sloužila do devadesátých let minulého století, krátce poté jako obecní úřad, od povodně 1997 chátrala.

My jsme opuštěnou, vybydlenou a značně zdevastovanou budovu koupili na jaře 2003. V prosinci téhož roku jsme uvítali první hosty. Rodinu zubaře a návrháře lodí z Německa.

Při kompletní rekonstrukci jsme se snažili o zachování všech původních dřevěných podlah, kazetových dveří, klenbových stropů na chodbách a schodišti. V části sklepa jsme vybudovali vinárničku pro hosty.

V okolí se nachází hned několik kulturních památek. V seznamu kulturních památek je zapsána např. zřícenina hradu Fürstenvalde ze 13. století na úpatí Zámeckého vrchu. Další památkou je kostel Narození Panny Marie z roku 1720 a kaplička z roku 1923, postavená jako památník obětem 1. světové války.

 

created by Studio v4U